Şarbon Tehdidi


Konu: Şarbon Tehdidi

Tarih:07.09.2018

 

Ülkemizde ve dünyada son dönemde baş gösteren şarbon olayı ile ilgili fabrikamızca alınan önlemler aşağıdadır. Kendimizce aldığımız profesyonel önlemler dahilinde yine de kırmızı et tüketmek istemeyen müşterilerimiz için beyaz et ve sebze tercihli alternatif yemek hizmeti sunulacaktır.

·         Yemekhanemizde önceden beri ithal et kullanılmamakta olup, yerli ve sertifikalı veteriner ve gıda mühendisi kontrolünde kesilmiş et kullanılmaktadır.

·         Etler mutfakta özel et işleme ünitesinde hazırlanır ve sadece etlerin muhafaza edildiği -18 et deposunda muhafaza edilmektedir. (et ünitesinde sadece et ürünleri işlenir asla sebze ve meyve ile temas etmez.)

·         Et bıçakları sadece etler için kullanılmakta olup,  işlem bitiminde yıkanılarak, sterilizasyon aletinde  sterilize edilmektedir.

·         Yemekhanemizde hazırlanan yemeklerde kullanılan etler her daim iyice kaynatılarak yemeklere katılmaktadır.

·         Sürekli ve düzenli olan yetkililerce denetlenen mutfağımız her türlü hijyen ve sağlık koşullarına uygun olarak üretim yapmaktadır.

·         Gıda güvenliğini tehdit eden tüm unsurlar açısından gereken önlemler alınmakta ve kontroller yapılmakta olup, mutfak ve yemekhane koşullarımız gerektiğinde müşterilerimizin

 de izlenimine açıktır.

 

Saygılarımla,

 

Dafne Catering A.Ş. adına,

Nalan Benli